Kategória: Csonthéjasok

Új kihívások előtt a cseresznyetermelők

Az európai cseresznyetermesztés az utóbbi években sokat változott. Az ültetvények egyre intenzívebbek, a termelési költségek (növényvédelem, metszés, szüret stb.) racionalizálása létfontosságú az ültetvény fennmaradásához, a piac pedig egyre szigorúbb minőségi elvárások elé állítja a gazdákat. A kívánt követelmények teljesítése érdekében a modern technika és termesztéstechnológia számos újdonságot kínál: új alanyok, új koronaformák és művelési rendszerek, támrendszer, programozható öntözés és tápoldatozás, az ültetvény felett fólia- és jéghálóborítás. Ezek alkalmazásának azonban határt szab, hogy a gazda tudja-e finanszírozni a beruházást, ill. mikor térül meg.

Meggy: 2019-es világpiaci kitekintés

Hazánk a ’60-as évektől napjainkig a világ nyolc legnagyobb meggytermelő országa között szerepel, jelenleg Lengyelország után az EU második legnagyobb meggytermelője, azaz jelentős hatással van az EU piacára. A tanulmányban idegennyelvű forrásokból származó cikkek összefoglalását olvashatja a legjelentősebb meggytermelő országok 2019-es piaci helyzetről, azok összefüggéseiről, okairól.

A cseresznye és a meggy fajtahasználatának irányvonalai

A világ cseresznyetermesztésének bővülése még napjainkban sem olyan mértékű, mint amilyen igény van a gyümölcse iránt. Korai, május végén kezdődő érésének köszönhetően a gyümölcsfélék közül konkurenciát egyedül csak a szamóca jelent számára. Primőr jellegéből adódóan korán, magas bevételt biztosíthat, emellett pedig a gyümölcs is rövidebb ideig van kitéve a környezeti kockázatoknak. Mindezek eredményeként a cseresznye jelenleg az egyik legjobban és legmagasabb áron értékesíthető gyümölcsfajnak tekinthető mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon.

Betöltés...