A Dűne Fruct Szövetkezet 2003- ban alakult Ásotthalmon, 2009 július 31-én kapta meg a végleges zöldséggyümölcs tész elismerést. A szövetkezet 2014. évben 1392,43 tonna tagoktól származó árut értékesített. Ennek összesített értéke 250 160 ezer forint volt. Ezt a termékmennyiséget 167,2 hektár termőterületről takarították be, a fóliával fedett zöldségtermő terület 9,81 ha, a szabadföldi terület nagysága 146,42 ha, a gyümölcstermő terület 2014-ben pedig 10,98 ha volt. Tagjaik fejes káposztát, karfiolt, kelkáposztát, kínai kelt, karalábét, paradicsomot, petrezselyemgyökeret, retket, salátát, sütőtököt, sárgarépát, vöröskáposztát és zöldhagymát, de a legnagyobb mennyiségben és értékben spárgát, paprikát és fejes káposztát értékesítettek a szövetkezeten keresztül. A termelő tagok száma 66 fő. 2014-ben az értékesített mennyiség spárga esetében 22%-kal nőtt, a paprika esetében azonban jelentősen (30%) csökkent, a káposztafélék esetében is csökkent a mennyiség 11%-kal 2013. évhez képest. A 2014. december 15-én jóváhagyott működési program alapján mintegy 10,2 millió forint uniós támogatásra és 8,2 millió forint nemzeti kiegészítő támogatásra volt jogosult a szövetkezet. A támogatást a működési programnak megfelelően szaktanácsadásra, termékminőség javítására, a forgalmazás javítására fordították. Így a szaktanácsadás keretében a növényvédelmi előrejelzéshez kapcsolódó illetve a FruitVeB által nyújtott tanácsadás költségeit fedezték, előadássorozatot tartottak termelőik részére az integrált zöldség termesztésről, a növényvédő szer hatóanyag változásokról, a zöldség fajtaajánlásokról, termesztés technológiai javaslatokról, a korszerű szerves trágyákról, talajnedvesség mérő műszerekről és a biológiai növényvédelemről. A termékminőség javítására irányuló tevékenység része ként a GLOBALGAP minőségbiztosítási rendszert folyamatosan fenntartják, működtetik és bővítik. 2014. júliusában–augusztusában ismét sikeresen auditáltatták a rendszert 33 taggal. A forgalmazás tökéletesítésére irányuló tevékenységre elektromos mérleget, elektromos targoncát, hidraulikus kézi palettázót, elektromos pántológépet vásároltak.

Elhivatottak a spárga iránt

A szövetkezet a spárga termesztéséről a legismertebb. A szezon közepén beszélgettünk Tóth Sándorné elnök asszonnyal a spárga hazai és export lehetőségeiről. A spárga a szövetkezet legfontosabb növénye, évente több, mint 200 tonnát forgalmaznak. A hazai piacra csak kb. 20%-a kerül, a legtöbbet a Skandináv országokba exportálnak, de jelentős mennyiséget szállítanak Svájc, Csehország, Szlovénia, Szlovákia és Németország piacaira is. A magyar spárga a külföldi piacokon a spanyol terméket követi, kb. 3 héttel később szedhető nagy mennyiségben. A szezon április 1–2. hetében indul számukra általában, de idén hűvös volt a tavasz, így két héttel később tudtak nagyobb mennyiséget szedni. Az export piacokon alkalmazkodni kell a helyi igényekhez és lehetőségekhez: Németországban bakhátat és termofóliát használnak, így az ottani szezon egybe esik az itteni fehérspárga fő szedési időszakával, így a német piac szinte csak a zöld spárgát igényli. A hazai fehér spárga főleg a norvég, finn és svájci piacon talál vevőre. Számításuk szerint az 50 ha termőterülettel az első öt hazai termelő között vannak. Sok éve elkötelezettek a spárga iránt, szakmai napokat rendeznek, fejlesztik a technológiát, a hazai fogyasztást serkentő akciókat szerveznek. Még recept füzetet is kiadtak, hogy népszerűsítsék a spárga fogyasztását. A spárga értékesítése évről évre növekszik, így a tagok is egyre több fejlesztéshez fognak. Egyrészt újabb területen telepítenek, jelenleg az átlagos termőterület 2–5 ha.

Másrészt javítják a technológiát: új fajtákat alkalmaznak, bakháton fekete/ fehér fólia takarást a fehér, kisalagutat és fólia takarást a zöldspárga koraiságának fokozására. Öntözni csak kivételes nyári aszály esetén kell, a területek kiválóak a spárga termesztéséhez. Az igényes külföldi piacokat csak kiváló áruminőséggel, előkészítéssel és logisztikával lehet megszerezni és megtartani. Az utóbbi években sokat tettek ennek érdekében. Korszerű feldolgozó-csomagoló gépsorokat vásároltak, amin a gondosan szedett, előhűtött árut mossák, igény szerint osztályozzák, előkészítik csomagolásra. Új telephelyet is létesítettek korszerű tároló, csomagoló és hűtő kapacitással. Az áru akkor kiváló, ha a vevő igényeinek megfelelő méretben, csomagolási egységben 1,5–2 nap alatt a fogyasztóhoz kerül. Ehhez a 2–2,5 hónap spárga szezon alatt minden dolgozótól megfeszített, összehangolt munkára van szükség. Idényben több, mint 150 fő dolgozik a spárgával a szedéstől az értékesítésig. Ma a legnagyobb gond a megbízható, hozzáértő munkaerő biztosítása.

 

 

Lejegyezte (fotók):
LEDÓNÉ DR. DARÁZSI HAJNALKA