A TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. és a FruitVeB 2015. április 8-án a FRUTTAMAS Kft-vel közösen a Szeged melletti Forráskúton hajtatott szamóca szakmai napot szervezett gyakorlati bemutatóval egybekötve. A rendezvény nagy népszerűségnek örvendett, közel 80 fő vett rajta részt (1. kép). A rendezvényt Szentpéteri Tamás nyitotta meg, majd Antonio Ferraresi mutatta be a ’Mazzoni’ céget, mely évről évre biztosítja a kitűnő minőségű szaporítóanyagot (2. kép) a magyar szamócatermesztőknek is. Fajtaismertető előadásából kiderült, hogy a leggyakrabban telepített ’Clery’ fajtán kívül a ’Joly’ és ’Premy’ fajtákat ajánlják, és kipróbálásra érdemesnek tartják a két új ’Aprica’ és ’Sibilla’ fajtákat.

A különböző szamóca szaporítóanyagokat és azok felhasználási módjait Babics Dorina ismertette. A szamóca termesztéstechnológiájáról a Magyarországon is tevékenykedő holland szaktanácsadó Klaas Plaas tartott előadást, aki szerint a Magyarországon termő szamóca nemzetközi viszonylatban is kitűnő ízű, amely a talajunknak, a napfénynek és a szakértelemnek köszönhető. Felhívta figyelmünket arra, hogy a szamóca termesztése nem egyszerű feladat, a bő terméshozam, kiváló íz, eltarthatóság számos paramétertől függ, mint a talajnedvesség, páratartalom, hőmérséklet, amelyeket mérni kell a biztos siker eléréséhez. A levegő relatív páratartalmának jelentősége van a különböző betegségek kialakulásában is, magas páratartalom mellett megjelenhet a botrytis, egy szárazabb időszakot követő párásabb időszak pedig a lisztharmat kockázatát növeli meg.

Tájékoztatott minket arról is, hogy a szomszédos országokban már hatalmas károkat okozó pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii) veszélye minket is egyre inkább fenyeget. Klaas Plaas előadásához kapcsolódva, Dóra Sebestyén és Paróczai Péter mutatta be az Unicomp Kft. innovációját, az Agrosens rendszert (3. kép), amely a jövőben nagy segítséget jelenthet a gazdáknak az említett környezeti paraméterek mérésében. A bázisból és Node-okból álló rendszer 10 percenként mér, így olyan biztonságban van a gazdálkodó, mintha 10 percenként körbe járná a területét éjjel-nappal. Forráskúton például a rendszer egy bázisból és két Node-ból áll. A Node-ok két külön tálcába telepített talajnedvesség szenzorral mérik a gyökérzet körüli nedvességtartalmat. Ezen kívül levélnedvesség mérővel, valamint hő- és páratartalom mérővel felszereltek. Ezeket az adatokat folyamatosan nyomon követik számítógépen megjelenített grafikus felületen, de az előre beállított értékek elérése esetén riasztást küld a rendszer akár SMS-ben is.

A szakmai napon a másik technológiai újdonságot a Szentes-Bio Kft. mutatta be, a Natupol nevű poszméhes beporzó kaptárokat, amely a holland Koppert cég fejlesztése. A poszméhek előnyei, hogy kedvezőtlen időjárási körülmények között is, 15oC alatt, borult időben és erős szélben is elvégzik a beporzást, szabadföldön is használhatóak. Különböző kaptártípusok állnak rendelkezésre a terület méretétől és technológiától függően. Végezetül pedig Gyuris Kálmán ismertette a Yara tápanyag-utánpótlási javaslatait, amely szintén fontos eleme a termesztéstechnológiának. A gyakorlati bemutató helyszínét Nemes Nagy Zsolt, a régió legnagyobb szamócatermesztőinek egyike biztosította számunkra. Forráskút és Üllés közötti fűtött fóliaházait, és Zsombó melletti 10 000 m2-es üvegházát látogattuk meg (4. kép), ahol állványos, talaj nélküli termesztésmódot alkalmaz, valamint Forráskúton az Agrosens rendszert is láthattuk, amelyet hónapok óta pozitív tapasztalatokkal használ.

Bogya Zita, TÉSZ-ÉSZ Npr. Kft.