A FruitVeB a TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft-vel közösen idén is megrendezte a hagyományosan két napos szakmai téli továbbképzését gyümölcstermelők részére. A két nap alatt összesen 190 fő vett részt, megközelítőleg 140 fő termelő, továbbá 14 fő előadó 12 témában, valamint 23 kiállító cég 35 fővel. A rendezvény új helyszínen jelentkezett, a Kiskunsági Nemzeti Park kapujában, Pest megye déli részén található, Tatárszentgyörgy melletti Sarlóspuszta Club Hotel Konferencia és Szabadidőközpontban. A konferencia elsődleges célja a gyümölcstermesztéssel kapcsolatos termesztéstechnológiai, tápanyagutánpótlási, növényvédelmi, valamint a támogatásokkal kapcsolatos aktualitások ismertetése volt. Az első nap a legnagyobb érdeklődéssel az AKG program végrehajthatósága témában Ribóczi Edina (NAK) előadását várta a hallgatóság. A téma fontosságát jól tükrözte az előadóhoz intézett számos kérdés. Délután a főszerepet a tápanyag-utánpótlás és a termesztéstechnológia kapta, előbbi témában Kovács András (Yara) ismertette a gyümölcsösök tápanyag-utánpótlási újdonságait, mint az egyik fő szakmai partner. Ezt követően a FruitSecurity céget képviselve a tulajdonos Rupert Matzer mutatkozott be személyesen (FruitSecurity GmbH, Ausztria) Szentpéteri Tamás (Fruttamas Kft.) tolmácsolásában. Az osztrák cég méltán híres jégháló rendszereit és azok innovatív elemeit ismertették. A cég először vett részt rendezvényünkön és először volt együttműködő fő szakmai partnerünk. A postharvest témakör sem maradhatott el, így a csonthéjasok posztharveszt műveleteiről Kelemen Péter, /Agro-Consulting Trade Kft./ beszélt. Másik fontos cél az információ-áramlás generálása volt: a jelen lévő termesztők osszák meg egymással az általuk művelt gyümölcskultúrák létrehozásával és termesztésével kapcsolatos tapasztalataikat, eredményeiket. E célból kértük fel előadónak Nemesnyik Istvánt (Hunapfel Kft.), mint az ország egyik legnagyobb intenzív meggy ültetvényének tulajdonosát termesztési-, és fajta használat tapasztalatainak bemutatására. Intenzív cseresznyeültetvényekkel kapcsolatos kutatásairól, az amerikai és kínai cseresznyetermesztésről pedig dr. Hrotkó Károly egyetemi tanár tartott kiváló előadást. Végül Bernát Judit és Bernát István /Eurotrust Consult Kft./ nagyon sok új hasznos információt szolgáltatott számunkra az alma vegyszeres és kézi termésritkításáról. A nap éjszakába nyúló, kitűnő hangulatú, zenés-táncos mulatsággal záródott.

A második nap fő témája a növényvédelem volt, így különböző növényvédelmi témában jártas egyetemi szakembereket kértünk fel, hogy mutassák be a friss kutatási eredményeiket. Hallhattunk az atkák elleni költség- és környezetkímélő védekezésről / előadó: dr. Szabó Árpád, Szent István Egyetem/, az új és várható kártevőkről /előadó: dr. Vétek Gábor, Szent István Egyetem/. A fagyvédelmi eljárások gazdaságosságáról dr. Apáti Ferenc /Debreceni Egyetem/ beszélt. A mindenkit érintő és aktuális kérdés: a növényvédő gépek rendszeres felülvizsgálata – az NGEA működése témakörben pedig Bakonyi István adott elő /Növényvédő Gép Ellenőrző Állomás/. Végül bio alma-, szilva- és bodzatermesztésről hallhattunk tapasztalatokat, jó tanácsokat Horváth László biotermelőtől /Biokontroll Hungária/. Új programként „Üzleti találkozót” tartottunk, amely során az erre előzetesen regisztrált cégeknek lehetőségük nyílt bemutatkozni a 10–15 fős asztaloknál termelői csoportok ill. a termelt növényfajok szerint ülő termelőknek a gépkereskedelem, öntözőrendszer, műtrágyák, szaktanácsadás és ültetvénytelepítés, növénykondicionáló- és növény védőszer, smartfresh témakörben A konferenciaterem előcsarnokában kiállító háttéripari cégekkel konzultációs lehetőséget biztosítottunk.

Az előadások után Lukács József vezetésével kertlátogatáson vehettünk részt, a híres lajosmizsei szamócahajtatást nézhettük meg, valamint Czigány János intenzív cseresznyeültetvényét, amit ezúton is szeretnénk megköszönni.

BOGYA ZITA
TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft.
A rendezvényről képes beszámoló
a hátsó borítón.