Az egyetemen agrármérnök diplomát szereztem, emellett könyvvizsgálói végzettséggel is rendelkezem, összességében közgazdasági beállítottságú vezetőnek vallom magam. 1991 óta, azaz 25 éve működik a vállalkozásunk, mint családi vállalkozás. Férjemmel vezetjük a vállalkozást, de mára már két gyermekem is bekapcsolódott a munkába. 1995-től aktívan részt veszek a cég életében, 2000 óta ügyvezető igazgatója vagyok a vállalatnak, a gazdasági és a termelési munkaterületeket irányítom. Az AgroSprint Kft. növekedése 1996-ban kezdődött, amikor 60 ha ültetvényt vásároltunk, majd 1998-ban egy fagyasztóüzemet építettünk. Korábban csak frisspiaci termékeket és ipari alapanyagot szállítottunk Nyugat- Európába. 1999-től kezdődött a fagyasztott termékgyártás, ekkor 1000 tonnás volt még csak a hűtőház kapacitása, mára több tízezer tonnás termelésre vagyunk képesek.

Magyarországon tíz éve 20-25 000 tonna gyümölcsöt dolgozott fel a hűtőipar, jelenleg ez a mennyiség 15-20 000 tonnára csökkent. Ön szerint mi az oka, hogy egyre csökken a fagyasztott gyümölcsök feldolgozása hazánkban?

Elsődleges oka nem a feldolgozói kapacitások csökkenése, hanem a termelői háttér megszűnése, és az egysíkú termelés, amely inkább az iparszerű zöldségtermelés felé húzza a termelőket (csemegekukorica, zöldborsó). Emellett a felvásárlás során hatalmas problémát jelent mind a termelés, mind az ebből következő árak hektikussága, melyet a feldolgozóipar nem bír lekövetni. Ezen felül egyre nagyobb problémát jelentenek a konkurens országok, akik alacsonyabb önköltségen állítják elő a gyümölcsöt, és így a magyar vállalatok piacoktól esnek el.

Napjainkban a zöldség- és gyümölcsfeldolgozás legjelentősebb alapanyaga a csemegekukorica és a zöldborsó (csaknem a feldolgozott termékek fele), mely a hűtőiparban is szűkülő termékpalettát eredményezett. A termékpaletta leszűkülésében milyen veszélyeket lát?

Legnagyobb veszélyét abba látom, hogy a túltermelés következtében a feldolgozók nem fogják tudni hova eladni a termékeket, egyre nagyobb lesz a verseny a meglévő piacokon, amik már csak minimálisan bővíthetőek. A verseny következményeképpen egyre alacsonyabb áron fogják tudni csak eladni a terméküket a feldolgozók, ami már a termelés versenyképességét, vagy akár nyereségességét is veszélybe sodorja. Véleményem szerint nagyon fontos alapelv a „több lábon állás”, melyet vállalkozásunknál nagyon komolyan veszünk, ennek egyik formája a széles termékpaletta biztosítása.

Milyen minőségi paraméterekkel rendelkezik az alapanyag, amely a fagyasztás céljára ideális? Milyen elvárásaik vannak a beszállító termelőikkel szemben?

Zöldség esetében szerződésben termeltetünk, mely tartalmazza a termékspecifikációt, amely minden gazdálkodó számára előre ismertetett. Az elvárás az lenne, hogy nagy tömegben, jó minőségű alapanyag kerüljön beszállításra, de ez a két tulajdonság általában nem párosul. Gyümölcs esetében probléma hogy korszerűtlen, elöregedőek az ültetvények, alacsony ráfordításokkal dolgoznak a termelők, ezekről az ültetvényekről nem lehet jó minőségű ipari alapanyagot vásárolni. A vállalkozásunk a beszállítókra nézve minden évben auditot végez, az általunk felállított szempontrendszerek alapján besorolja a termelőket, s így a velük való mennyiségi, illetve minőségi kapcsolatunk meghatározásra kerülnek a jövőt illetően. A stratégiai szempontrendszerünk szerves eleme az audit.

Jelentős mennyiségben exportálják termékeiket a környező országokba. A fagyasztott termékeknek mely országok a fő célpiacai?

Az export piac a termékeink jelentős részét tovább feldolgozás céljából vásárolja, például süteményhez és készételek elkészítéséhez. Az export piacokat nagyon meghatározza a szállítási költség, vállalkozásunk kb. 2 000 km sugarú körben szállítja termékét.

Vállalkozásuk a közelmúltban 18 hektár málnát telepített, egyrészt a magyar bogyósok termesztésének népszerűsítése, másrészt a kiemelkedően magas kézimunkaigénye miatt a térség foglalkoztatásának javítása érdekében. A kiváló termőhelyi adottságok és az intenzív termelési technológia milyen termésátlagot eredményezett az idei éven?

A málna ültetvényünk 2013-ban lefagyott, így nem tudtunk termést realizálni, de 2014-2015- ben már 7-8 t/ha-os termésünk volt. A csepegtetőrendszer és a műtrágya ellenére a légköri aszály megfogta a termést, így fele akkora volt a bogyó, mint kellett volna. Ez nemcsak a minőséget rontotta, hanem a szedés hatékonyságát is, a fajlagos költség könnyen romlik a bogyó mérete miatt. Ha nincs az aszály, akkor talán a 10-12 t/ha-os termést is elérhettük volna. Közismert a vállalkozásukról, hogy szívügyükként kezelik a társadalmi felelősségvállalást. Egyedülálló juttatási rendszert alakítottak ki dolgozóik számára, egészségnapot és rendszeres véradást tartanak, a helyi sportklubbokat támogatják, szakképzésben résztvevő tehetséges fiatalokat mentorálnak és rendszeresen adományt osztanak rászorulók számára. Az emberek tudatformálását és társadalmunk támogatását a vállalkozásuk küldetésének tartja? Igen szeretnénk, ha sok más megfogalmazott cél közül ez is teljesülne, így beépülne a vállalati kultúrába. Véleményem szerint ma már a munkaerő megtartást másképpen kell értelmezni, mint régen. Minket érdekel a vállalatunkban dolgozók véleménye és egyes stratégiai döntéseket az előbbiek is befolyásolnak. Családi vállalkozás révén a közvetlenség egy nagyon fontos tényezője a szervezeti kultúránknak.

2016-ban ünneplik a vállalkozásuk fennállásának 25. évfordulóját, mely a folyamatos fejlesztések miatt töretlen sikernek örvend, majd 2014-ben az AgroSprint az év sikerüzlete díjat kapott. Miben látja a siker kulcsát?

Egyrészt a siker kulcsa a folyamatos fejlesztés, melyhez elengedhetetlen a technológiai modernizáció, illetve a vállalaton belüli emberi kapcsolatok javítása. Véleményem szerint a mai gazdasági környezetben egy sikeres vállalatnak rendelkeznie kell a változás képességével, amely a gyorsan változó külső tényezőket leköveti. Természetesen ez csak egy olyan menedzsmenttel valósulhat meg, akik rendelkeznek ez ehhez szükséges képességekkel és szakértelemmel. Köszönöm a beszélgetést, további sok sikert kívánok!

KURMAI VIKTÓRIA