A magyarországi kivitermesztés előzményei,lehetőségei és gyakorlata
Meglepetésként érte a gyümölcstermelőket és az olvasóközönséget a hír, hogy termőre fordult 4 hektáros kiviültetvényünk a Becsehely melletti szőlőhegyen és a 2016-os évtől kezdve egy áruházláncnak értékesítjük a termést. Pedig a kivitermesztés hazánkban nem új gondolat, azonban többnyire kudarcok kísérték útját. Az 1980-as évek elején a dánszentmiklósi és albertirsai állami gazdaságokban egy eleve halálra ítélt próbálkozással kezdődött, az elhibázott termőhelyen kívül a kivi művelésére vonatkozó információ is hiányos volt. ifj. Porpáczy Aladár Ribiszke, áfonya, bodza, fekete berkenye c. könyvében be-számol az 1985-ös és ’87-es téli fagy pusztításáról, a lapos, még a téli lehűlésekre egyébként is hajlamos alföldi környezet-hez viszonyítva is rossz fekvésről helyszíni bejárás során is meggyőződtem. Éppen ezen felismerés miatt az utolsó nagyüzemi próbálkozás Siklóson történt 1987-ben, immár a síkból kiemelkedő déli hegyoldalban. A Kertészet és Szőlészetben 1991-ben jelent meg egy tudósítás az ültetvényről Horváth Csilla tollából, ebben az ültet-vény létrehozói nagyon szimpatikusan, önkritikusan nyilatkoztak, kiderült, hogy itt elsősorban a talaj nem volt megfelelő és nem állt rendelkezésre a szükséges mennyiségű öntözővíz. A meszes talajréteget mélyforgatással még felszínre is hozták, már a telepítés évében jelentkeztek a klorózisos tünetek. Az ültetvényben nem csak a még ma is a termelés legnagyobb részét kitevő Hayward fajta volt jelen, hanem más Actinidia deliciosa fajták is. Az akkor divatos szocialista módon saját kertekbe is jutott néhány példány, később ebből a becsehelyi ültetvénybe is került egy, valószínűleg az Abbott fajtát sikerült így Siklósról megmenteni (1. kép).
A siklósi kudarc után a ’90-es években a kivi a házikertek szórványban előforduló növényévé vált, gyakran termés nélkül, mivel a csomagküldő szolgálatok jellemzően magvetésből származó, nagy százalékban hímivarú, vagy bizonytalan tulajdonságú növényeket dobtak piacra, akikhez mégis jutott termő példány is, azok gyakran a rövidcsapos szőlőmetszésre vonatkozó, hibás tanács alapján jártak el. Így járt családom is, 1993-ban ültettünk el 5 példányt, ezekből végül kettőről derült ki, hogy nőivarú. Nem a legjobb termőhelyre kerültek a tövek, mégsem szenvedtek sohasem téli fagykárt az elmúlt több, mint 20 évben, bár termés nem volt a hibás metszés miatt. Szórványban a dél-zalai térségben nagyon sikeres volt, a közelben Lócsi József szőlőoltványtermelő barátunk mintegy 300 tövet telepített. Ilyen előzmé-nyek után érlelődött a gondolat bennem, hogy árutermő méretekben is működhet a termesztés. Megtaláltam a megfelelő termőhelyet, áttekintettem a hazai és nemzet-közi szakirodalmat. Felülbírálva a Magyarországon megjelent szakmai tévedéseket vágtam bele 4 hektár telepítésébe. A finanszírozási lehetőségek biztosítva voltak családi összefogással. Összesen 2 800 tő kivit telepítettünk, ennek legnagyobb része az Actinidia deliciosa Hayward fajtája, kisebb felületen ennek rügymutációja a 3 héttel előbb szüretelhető Green Light, valamint az Actinidia chinensis faj sárga húsú Soreli nevezetű fajtája terem. Az A. deliciosa fajták porzójának a Tomuri, míg a Sorelihez a Belen porzófajtát telepítettük. Miután az ültetvény távol esett lakóhelyemtől, ezért a művelést, gondozást alvállalkozásszerűen kiadtuk a későbbi haszon megosztása fejében. Itt következtek a hibák sorozatai, nagyüzemi árutermelő ültetvényben a közvetlen szakmai és tulajdonosi felügyelet hiánya miatt a termesztés ilyen egyedi esetben nem működőképes. A jól induló első éves növekedést visszavetette a folyamatos gyomterhelés, a metszési és törzsnevelési fázisok késése, szakszerűtlen végzése. Két éves korában sorozatos stresszt kapott az ültetvény, előbb egy súlyos jégverést, majd 10 perc alatt lezúduló 54 mm csapadékot, ezt követően július-augusztusban folyamatos 30 °C feletti hőmérsékletben állandó, tövenként napi 100 liter feletti öntözés következtében az állomány 12%-a gyökérrothadás miatt kipusztult, további jelentős részét csak gyors visszametszéssel sikerült életben tartani, de a gyökerek a teljes állományban súlyosan károsodtak. Megjegyzendő, hogy Olaszország egyes részein ugyanezen év igen csapadékos volt, ezért ott is sok ültetvényben komoly gyökérrothadás miatti tőpusztulások történtek. Az ott típustünetként jellemző, a lejtőirányban a sorok végén a felgyülemlett öntözővíz helyén történő tőpusztulás nálunk is tapasztalható volt (az öntözési rendszerben a szivárgások helyén is). La-borvizsgálatok megállapították a gyökérpusztulást és gyengültségi kórokozók (phytophthora, fusarium, pythium) jelenlétét is kimutatták (2. kép).
Kötött, savanyú agyagtalajon gazdálkodunk, genetikai típus szerint nem podzolos barna erdőtalajon, azonban pszeudoglejes jegyekkel, ezt a jelleget erősítették az előzőekben leírt körülmények, agyagvándorlás és redukció, erőteljes savanyodás volt megfigyelhető, a talaj termőrétegének változó mértékű lepusztulása miatt egyes foltokban a vízzáró agyagos réteg a felszínhez közel került, a gyökérzóna állandó vízborításához vezetve. Ez a talajtípus normál esetben a kivinek kedvező, jó a vízmegkötő képessége és a kivi nagyon magas magnézium és vas igényét is maximálisan kielégíti, ha elég mély a termőréteg és nincs a gyökérzónában talajtömörödés, kedvezően hat a növény vegetációjára. A talajhibák orvoslásában Hárskuti Attiláné talajtani elemzése szerint jártunk el.
Ilyen állapotban vettük át saját műve-lésbe az ültetvényt és kezdtük szaktanács-adók bevonásával a növények orvoslását. Többszöri Trichoderma tartalmú szer talajpermetezésével csökkentettük a gombák jelenlétét és növénykondícionáló szeres öntözéssel és permetezéssel a gyökérnövekedést serkentettük. A teljes területre 3 tonna meszet juttattunk ki, a sorközben altalajlazítást, majd később talajlevegőztetést végeztünk. Szaktanácsadói véleményre a legyengült gyökérzet miatt kíméletes tápoldatozás mellett az időjárás adta lehetőség szerint tenyészidőszakban hetente lombtrágyáztunk. Az időszak alatt a pesszimistább várakozásokkal szemben csak pár további tő pusztult el. Kíméletes és pontos, szakszerű öntözést végeztünk, ténylegesen figyelembe véve a relatív páratartalmat, hőmérsékletet, a levélfelület nagyságát, az állomány károsodása miatt a növények fejlettségi fokát egyedi szinten is. Az ezt követő évben a gyökérzet regenerálódott, a növények többsége fejlődésnek indult. 2016-ban esősebb év volt. Ekkor a túlöntözés veszélye miatt a várható esők előtt szilárd műtrágyát szórtunk. Ebben az évben granulált komplex műtrágyát szórtunk ki egyelőre a termő ültetvényre, a kalkulált mennyiség mintegy felét. A tápoldatozást vízoldható kálium-nitrát és mikroelemek kijuttatásával végeztük. Tavaly már kereskedelmi mennyiséget sikerült értékesítenünk. Idén már jól regenerálódott a gyökérzet, a teljes területet még tél elején kézi munkával 20 tonna/hektár szarvasmarhatrágyával betrágyáztuk, ennek eredménye már idén látszik. Továbbra is szakszerű öntözés mellett folytattuk a jól bevált lombtrágyázást, valamint a tápoldatozást immár a javasolt dózisok felsőbb tartományában végeztük.
Megállapítások, a termesztés során felvetődő problémák összefoglalva:
Nagyon fontos a humán tényező, a szoros szakmai felügyelet hiánya nehe-zen helyrehozható károkat tud okozni biztosan más kultúrákban is, de a kiviben különösen fontos a törzsnevelés fázisainak megfelelő időben történő elvégzése, a tápanyag-visszapótlás elmaradására igényesebb, a gyökérlomb aszimmetria miatt komoly veszély a túlöntözés és az öntözés kihagyása is, ami nagyon gyorsan szárazságstresszt okoz. A legfontosabb hangsúlyozni a termőhely megválasztását, a korábbi magyarországi hibák kerülendők. 7-es pH felett a kivi szenved, a szélkár jelentős terméskiesést okoz, mi-vel a szél letördeli a friss hajtásokat nyár elején, ez a következő termőévre vetítve okoz jelentős terméskiesést, így igyekezni kell kevéssé szeles termőhelyet választani. Vizsgálni kell nem csak a talajt, hanem az öntözővíz minőségét is. A kivi a nátriumra és a klórra különösen érzékeny. A mélynyugalmi fagytűrése jó, -20 °C körüli-alatti, viszont tél végén már bőven a kihajtás előtt megindul a nedvkeringés, ekkor már mérsékeltebb értékek is törzsrepedéshez vezethetnek, valamint a tavaszi fagyok is a síkon és völgyekben, fagyzugos helyeken jelentős károkat tudnak okozni.
Külföldi és saját árutermő ültetvényes tapasztalatunk szerint merjük kijelenteni, hogy Magyarországon létjogosultsága van a nagyüzemi kivitermesztésnek, vizsgálódásom szerint jónéhány száz hektár erre alkalmas terület lehet. Áttekintettem az új-zélandi, olasz, portugál, grúziai, török, görög, chilei, argentin tapasztalato-kat, igyekeztem az olvasottakat/látottakat elemezni és saját ültetvényemben hasznosítani. Példaértékűnek találom a grúz kivitermesztés felfutását, szemé-lyes vonalon pedig talán egy portugál családi gazdálkodás szolgált leginkább mintául. Az öntözéshez és a tápoldatozás-hoz a legtöbb segítséget G. Zuccherelli: L’Actinidia e i nuovi kiwi c. könyve, vala-mint C. Xiloyannis és L. Gurovich kiviről szóló publikációi adták.
Köszönet illeti a velünk konzultált szak-tanácsadók, Kaponyás Ilona és Kéki László közreműködését. Tapasztalataim szerint alapjaiban kell átértékelni a hazai szakirodalom kivitermesztésről megjelent részét, kiemelendő, hogy nem szabad 7-9 rügyre visszametszeni a vesszőket, hanem csak a letermett vesszőket levágni. A kései és a korai fagyoktól mentes termőhelyeken nem kell félni a tenyészidőszak hosszától, a vegetációs időszak hőösszege kielégítő.
Az ültetvénytelepítés gazdasági megfontolásai
Egy ültetvény tervezésekor, megvalósítása során elsődleges szempont, hogy az megfelelő gazdasági hasznot produkáljon. A FruitVeb szakmai konferencián tavaly év végén tartott előadásomban és a Kertészet és Szőlészetben azóta meg-jelent írásban már érintettem a témát, ezúttal a telepítés gazdasági vonatkozásaira szeretnék bővebben kitérni. A ter-mőhely megválasztásának fontosságát nem győzöm elégszer hangsúlyozni: természetesen a vállalkozó dolga a kockázat elemzése, azonban a tapasztalatok és különösen az elmúlt évek szélsőséges téli és tavaszi lehűlései azt mutatják, hogy a sík területek eleve kiesnek a számításból. 2009-ben, 2012-ben és 2017-ben az Alföldön kiterjedt területeken -25 °C-ot is elérő téli lehűlések voltak. A kiviültetvény területén és a hasonló kitettségű dél-zalai szőlőhegyek megfelelő magassági szintjein az elmúlt 10 év leghidegebb mért értéke -12 °C. A legtöbb gazdálkodó természetesen tisztában van a tavaszi fa-gyok vonatkozásában a szintkülönbség szerepével, ahogy azzal is, hogy a saját területén végzett meteorológiai mérés jelenthet csak megbízható kiindulási pontot a kárfelmérésben és/vagy a termőhely megítélésében. Azonban fontos megje-gyezni, hogy a közeli meteorológiai állomások ebben nem nyújtanak támpontot, például az ültetvényünk közelében ta-lálható hivatalos nagykanizsai mérőállomás ugyanezen időszak alatt -21 °C-ot is mért, valamint 2016 áprilisában -4 fokot, ugyanekkor területünkön nem csökkent +2 °C alá a levegő hőmérséklete, az elmúlt 5 évben egyszer sem szenvedtünk tavaszi fagykárt. Idén áprilisban egy -1,2 °C-os advektív fagyhelyzet megtréfált bennünket, részleges terméskiesést okoz-va. Magasabban fekvő termőhelyeken a kisugárzásos fagyok helyett ilyen típusú helyzetek fordulhatnak elő, azonban lényegesen ritkábban. Ebből következik az is, hogy a legtöbb esetben a vállalkozás tervezésekor számolni kell a földvásárlás költségeivel. Ezt nem számítva, viszont a beruházáshoz szükséges tőke, a vízbázis, a művelő gépek és infrastruktúra meglétét feltételezve, nézzük a telepítés költségeit!
A költségek legnagyobb részét a támberendezés teszi ki, ezt illetően komoly, többszörös eltérések lehetnek aszerint, hogy mit választunk: támberendezés faoszlopokkal, jégháló nélkül, vagy olasz import támberendezés jéghálóval vagy anélkül. Érdemes számolni azzal is, hogy a magyarországi jégkárelhárító rendszer milyen tényleges védelmet ad, ugyanakkor azzal is, hogy a támogatás nélküli jégháló bekerülési költsége arányban van-e a várható jégkárral. Ezt értékelnie kell a reménybeli vállalkozónak. Nézzük tehát a költségeket 1 hektárra:
• Talajelőkészítés, trágyázás: 700 ezer forint (fontos megjegyezni, hogy az éves tápanyag-visszapótlás során a későbbiekben is nagy a szervestrágya igénye).
• Szaporítóanyag: 1 millió forint
• Támrendszer: oszlopok: 1 millió forint; drót, kereszttartók: 1 millió forint; horgonyzás: 500 ezer forint; munkadíj: 500 ezer forint; nevelés: 1 millió forint
• Tápanyag: 500 ezer forint
Költségek az első évben: 6,2 millió forint. Az első években több a törzs, a termőkarok kinevelése, a sarjazás, törzskötözés, a facsík gyommentesen tartása miatt, a tövek kinevelése munkaigényes. A későbbiekben a vegetációs időszakban a lugas mintegy önmagát leárnyékolva kevesebba gyommentesítés költsége. Továbbiakban fenntartási költségek: 1 millió forint/év. Árbevétel (290 forint/kg árral számolva, kompenzációs felárral):
4. év: 3t 870 ezer forint
5. év: 6 t 1,74 millió forint
6. év: 10 t 2,9 millió forint
7. év: 20 t 5,8 millió forint
8. év 25 t 7,25 millió forint
Látható, hogy akár a hetedik év végére megtérülhet a beruházás, persze kaptunk árajánlatot betonoszlopokra négyszeres áron, a miénk egyszerűbb megoldás, de Olaszországban is vannak ilyen ültetvények is évtizedek óta. A költségek számítása alapján tehát egy meglehetősen intenzív, beruházás-igényes kultúráról van szó, azonban a megtérülési mutatók is nagyon kedvezőek.
Szerző:
Miklós Ákos Márton Kiviültetvény
tulajdonos Becsehely