A nyári tökök közé azokat a termesztett tök fajokat/fajtákat soroljuk, melyeknek a terméseit gazdasági érettségben, folyamatosan és zömében a nyári hónapokban szedjük. Termesztésük a választék bővítése, a fogyasztók igényének növekedése eredményeként folyamatosan növekszik. A nyári tökök közé alapvetően a Cucurbita pepo L. alapfajhoz tartozó csoportok tagjait soroljuk, és hazánkban a spárgatök, a cukkini, valamint a patisszon a legkedveltebb képviselői.

A cukkini különlegességét meghatározza alak- és színgazdagsága is. Legelterjedtebbek a zöld, sötétzöld fajták, de a csíkos és sárga változatok is igen keresettek. Az utóbbi időben egyre népszerűbb a gömb alakú cukkini is. Ezeknek a trendeknek a kialakulásában a legnagyobb befolyása a gasztronómiának, és az általa létrehozott divathullámoknak van, ezek mellett kalóriaszegény termése sokféle módon elkészíthető. Egyre elterjedtebb a házikerti termesztése is. Egy-két növény már bőven fedezni tudja egy 4-5 fős család éves cukkini fogyasztását. Termesztésének gazdaságosságát tekintve rendkívül gyorsan termőre forduló zöldségfaj, vetéstől számítva (55-60 nap) már szedhető termést ad. A cukkini termelésére nagy hatást gyakorolhat az is, hogy igen jó árban lehet eladni. Az idei Nagybani Piaci árak 200-400 Ft között mozogtak.

A cukkini szabadföldi termesztésére az intenzív technológia (palánta ültetése, talajtakaró fólia, csepegtető öntözés, a koraiság fokozására kisalagutas fóliás takarás) használata a jellemző. A szakirodalom többféle színű talajtakaró fólia alkalmazásának lehetőségét említi a kabakosok, így a cukkini esetében is. A talajtakaró fóliák alkalmazásának egyik legfontosabb előnye, hogy növelik a talaj hőmérsékletét, így elősegítik a gyökerek víz- és tápanyag-felvevőképességét, ezáltal erőteljesebb növekedést és jobb terméskötődést biztosítanak. Emellett segítik megőrizni a talaj nedvességtartalmát, valamint jó gyomelnyomó képességgel is rendelkeznek. A talajtakaró fólia színe meghatározza annak optikai tulajdonságait (visszaverőképesség, elnyelőképesség, áteresztőképesség), ezen keresztül pedig azt, hogy milyen mértékben melegszik fel a fólia alatt a talaj, illetve milyen mértékben változik meg a növény körüli mikroklíma. A nyári tökök termesztésénél jelenleg a fekete színű fólia a legelterjedtebben alkalmazott. A fekete színű fólia elnyeli a beérkező napsugarakat, és az energiát hőátadás útján átadja a talajnak, így felmelegíti azt, nagyobb mértékben, mintha a sugarak közvetlenül a talajfelszínre érkeznének. Az átlátszó talajtakaró fóliák, átengedik a napsugarak nagy részét, és bár így jobban felmelegítik a talajt, mint bármelyik színes fólia, a gyomok erőteljesen növekednek alattuk.

A Szent István Egyetem Kertészettudományi Kar Kísérleti Üzem és Tangazdaság Zöldségtermesztési Ágazatában már a korábbi években is folyt cukkini termesztés, fekete talajtakaró fóliával. A számos hazai és nemzetközi szakirodalomban megjelent tanulmány alapján beállításra került az idei évben egy olyan kísérlet, amelyben a cukkini több, különféle színű talajtakaró fólia alkalmazásával történő termesztésének előnyeit, illetve hátrányait vizsgáltuk. Alapvető célunk az volt, hogy a gyakorlat számára is hasznos eredményeket kapjunk, miszerint van-e különbség az eltérő színű talajtakaró fóliák alkalmazása között, ha igen, melyik színű talajtakaró fólia a legalkalmasabb a cukkini termesztéséhez, melyikkel lehet a legkorábban a piacra árut termelni, melyik alkalmazásával érhető el a legnagyobb termésátlag.

A kísérlet során egy hibrid cukkini fajtával (Sofia F1), valamint különböző színű talajtakaró fóliákkal dolgoztunk. Ezek a következők voltak: fekete, kétszínű (fehér/ fekete), lila és piros színű (1. kép). A kontroll kezelést a takaratlan növénysor jelentette. Szaporító anyagként saját nevelésű cserepes palántát használtunk. A kísérlethez a palánták kiültetése május 19-én történt kezelésenként 4 ismétléssel, blokk elrendezésben 153x65 cm-es térállással. Az öntözés és a tápoldatozás csepegtető szalagok segítségével történt.

A tenyészidőszak során figyelemmel kísértük a növények vegetatív és generatív fejlődését, feljegyeztük az első virágok megjelenését, virágok nyílását, az első termések kötődését és az első termések megjelenését. A kiültetés napjától mértük a reggeli és a délutáni órákban is az egyes kezeléseknél a talajhőmérsékletet. A terméseket gazdasági érettségben folyamatosan szedtük 1-2 naponta június 8. és szeptember 25. között, a kumulált terméseredmények közti különbségeket statisztikailag is vizsgáltuk. Kezdetben minden reggel, általában 7-8 óra körül szedtünk, majd júliustól 1-2 naponta, augusztusban már 2-3 naponta voltak a szedések. A terméseket 20 cm-es átlaghosszal, 4 cm-es átlagátmérővel és 25 dekagrammos átlagsúllyal szedtük.

Az 1. és 2. ábra a reggeli és délutáni talajhőmérsékleti adatokat mutatja, amely alapján megállapítható, hogy a leggyorsabban, és legnagyobb mértékben a lila és piros színű talajtakaró fóliák alatt melegedett fel a talaj. A takaratlan/kontroll sorokhoz képest ezen fóliák alatt végig 1,0-1,5oC-al magasabb hőmérsékletet mértünk a reggeli órákban, délutánra ez a különbség elérte a 2 fok különbséget is. Utánuk a fekete takarófólia melegedett a leginkább. A kétszínű és a fehér felével fel-felé lefektetett fólia „hűtő” hatása szintén jól megfigyelhető volt, a délutáni mérési adatoknál a takaratlan kontrollhoz képest jó egy fokkal alacsonyabb hőmérsékleti értékeket mértünk májusban.

A növények koraiságára irányuló megfigyeléseink a következőkben foglalhatóak össze.

Az első virágkezdemények és az első nyíló virágok a kiültetés után 11 nappal jelentek meg, legnagyobb számban a lila, piros és a fekete színű fóliával takart parcellákon. Az első szedés alkalmával (06.08.) szintén ezekről a kezelésekről szedtük a legtöbb termést. A terméslefutást tekintve, a folyamatos szedések során azonban nem találtunk kimutatható eltérést az egyes kezelések között.

A terméseredményeket összegezve a következőket tapasztaltuk: a fekete színű talajtakaróval termesztett növényekről leszedett termések ugyan lassabban kezdtek el fejlődni, kevesebb virágot hoztak a kezdeti szakaszban, mégis ezekről a növényekről sikerült a legtöbb termést összességében leszedni, a más színű, illetve a takarás nélküli termesztési technológiával szemben (1. táblázat). Az egy növényről leszedett termések átlag mennyisége a fekete színű talajtakaró fólia alkalmazásánál 40,55 db, piros színűnél 38,9 db, fehér/ fekete takarásnál 37,2 db, lila takarásnál 36,3 db, takaratlannál pedig 35,95 db volt.

A leszedett kumulált termésmennyiséget nézve a fekete színű talajtakaró fóliánál 12,78 kg volt a növényenkénti átlag. A takaratlan növényekhez képest a fekete fóliával takart sorok növényein átlagosan közel 12%-al magasabb termésátlagot mértünk. A többi színű talajtakaró fóliánál mért terméseredmények közötti különbség statisztikailag nem volt igazolható.

Összegzésként elmondható, hogy a magasabb/kedvezőbb talajhőmérséklet hatására a növények erőteljesebb generatív fejlődést mutattak, a színes (piros és lila) talajtakaró fóliák alatt mért magasabb hőmérséklet azonban nem mutatkozott meg a terméseredményekben. Valószínűleg a cukkini generatív fejlődését a különböző színű talajtakaró fóliák eltérő spektrális fényelnyelési és fényvisszaverési értékei is nagyban befolyásolják, amit mindenképpen vizsgálni érdemes a jövőben. A kísérletünk eredményei alátámasztják azt, hogy a cukkini szabadföldi termesztése során talajtakaró fólia alkalmazásával lényegesen növelhető az egy tőről leszedett termések száma, illetve több termést is szedhetünk a korai időszakban. Az, hogy a piacon kapható, számos, eltérő színű talajtakaró fólia közül melyiket alkalmazzuk, kísérletünkkel alapján arra jutottunk, hogy nincs kiugróan nagy különbség az eltérő színű talajtakaró fóliák között, amennyiben lehetőség van rá célszerű a már bevált fekete színűt alkalmazni.

Szerző:
Dr. Kappel Noémi, adjunktus
Szekeres Zoltán Kertészmérnök BSc
hallgató
Szent István Egyetem Zöldség- és
Gombatermesztési Tanszék