A FruitVeb gyümölcstermesztési főbizottságának korábbi elnöke, Csizmadia György 2017. áprilisában lemondott megbízatásáról. A főbizottság Dr. Apáti Ferenc személyében új elnököt választott a főbizottság élére, aki ezzel együtt 2017. április 26-ai hatállyal lemondott a felügyelő bizottság elnöki posztjáról. Helyét Dr. Thurn László, a FruitVeb korábbi FB-elnöke vette át.

A gyümölcstermesztési főbizottság új elnöke(egyben a FruitVeb alelnöke) a munkájára úgy tekint, hogy a hazai gyümölcságazatot és termelőit a FruitVeben belül a gyümölcstermesztési főbizottság képviseli, reprezentálja. A főbizottság szerepe és feladata ezért az, hogy szűkebben a gyümölcstermelő tagság, tágabban az összes hazai, árutermelő gazdaság érdekeit képviselje és hozzájáruljon a gazdálkodásuk hatékonyságának növeléséhez.

A legfajsúlyosabb feladatok, amelyekkel a főbizottság – a napi szintű teendők mellett – foglalkozni kíván a 2017. évben, amelyekre mihamarabb megoldást kell találni,
a következőek:
• Az öntözés ügyének megoldása: gyorsabb és szabadabb vízjogi engedélyeztetés elérése, az öntözési beruházások kivitelezhetőségének felgyorsítása és egyszerűsítése, valamint az engedély nélkül létesített öntözőkutak és -telepek helyzetének megnyugtató rendezése.
• A munkaerő-helyzet javításában való intenzív részvétel, a rendelkezésre álló munkaerő mennyiségének rövid és hosszú távú javításának elérése, a foglalkoztatási szabályok folyamatos korszerűsítése, hozzájárulás – a tagok vállalkozásaiban – a hatékonyabb munkaszervezés kialakításához.
• Az ágazat adózási (ÁFA, nyereségadó) és támogatási környezetének a hatékonyság és a jó színvonalú gazdaságok preferálásának irányába történő átalakítása, különös tekintettel a zöldségek és gyümölcsök ÁFA-jának csökkentésére. Termelési és piaci információs rendszer(termésbecslések, szezon közbeni állapotjelentések, piaci helyzetértékelések, árprognózisok, stb.) továbbfejlesztése és működtetése havi rendszerességgel, főként a gyakori piaci zavarokkal küzdő ágazatokra.
• A hazai kertészeti kutatási és szaktanácsadási rendszer, a szaktudás-héttér fejlesztéséhez való aktív hozzájárulás, az ágazatban jelenleg is meglévő tudásháttér – lehetőség szerinti – integrálása. Aktív kapcsolat kialakítása a NAIK-kal, a felsőoktatási intézményekkel és más kapcsolódó intézményekkel.
• Hosszabb távú és európai szintű piaci és gazdasági elemzések, piaci előrejelzések készítése, a termelő vállalkozások stratégiájának kialakításához szükséges információk közreadása és szemléletformálás céljából.

Bízunk benne, hogy a fenti feladatokat jó hatásfokkal tudjuk abszolválni. Egyúttal ezúton is köszönjük leköszönt Alelnökünk, Csizmadia György eddigi lelkes és kitartó munkáját!

FruitVeB