Az elmúlt időszakban a FruitVeB munkatársainak fontos feladata volt, hogy részt vegyenek új pályázatok előkészítésében, valamint segítséget nyújtsanak tagjainknak a már megjelent pályázatok hiánypótlásához. A VP pályázatok közül a VP-3-4.2.1.-15-ös kódszámú, „Mezőgazdasági termékek értéknövelés és erőforrás-hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban” című, valamint a VP-2-6.3.1-16 kódszámú, „Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése” című pályázatok elbírálásakor a kiírás szerint plusz pontot ért a szakmaközi szervezeti tagság.

Ezzel közel 250 tagunk számára vált könnyebben elérhetőbbé a fenti pályázatok esetében a pályázati támogatás. A VP pályázatok mellett kiemelt fontosságú feladatunk volt a 2016. július 22-én megjelent, a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek kiegészítő nemzeti támogatásáról szóló FM rendelettel kapcsolatos előkészítő lobbitevékenység. Annak érdekében, hogy tagjaink véleményét minél jobban képviselhessük, a FruitVeB ügyvezetése úgy döntött, hogy az érintett Főbizottságok vezetőinek részvételével közös álláspontot alakít ki a rendelettervezettel kapcsolatban. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a rendelettervezetben megfogalmazott célokat akkor lehet elérni, ha azok szakmailag összehangoltan kerülnek megvalósításra. Ezért javasoltuk, hogy a közösségi marketingprogramok, ezen belül a nemzetközi és belföldi termék promóciók megvalósítása a Szakmaközi Szervezet koordinálásával valósuljon meg, valamint a tervezetben előirányzott 3% kiegészítő nemzeti támogatást 10%-ra emeljék. Úgyszintén javasoltuk, hogy a termelői szervezet szaktanácsadóinak országos szinten meghirdetett továbbképzése is a Szakmaközi Szervezet irányításával valósuljon meg, elérve ezzel a szakmai program színvonalas megvalósítását. A változtatási javaslatokat megküldtük a jogalkotónak, ennek eredményeként a rendelettervezet számos pontja javaslatainknak megfelelően módosításra került.

A megjelent rendelet értelmében 2016- 2018 között a nemzeti támogatás a szakmai összefogásban megvalósuló, országosan meghirdetett programokat és kezdeményezéseket fogja támogatni a közösségi marketing és a szaktanácsadók továbbképzése területén egyaránt. A FruitVeB a feladat színvonalas ellátása érdekében korszerű marketingstratégiát és olyan szaktanácsadói továbbképzési programot állít össze, amely segítségével a zöldség- gyümölcs termelői szervezetek kiegészítő nemzeti támogatása hatékonyan lesz felhasználható. Mindkét program tervezete elkészült, melyet az érintett tagszervezetek augusztus folyamán véleményeznek. A javaslatokkal kiegészített programok alapján 2016 szeptemberétől elkezdődhet a közös munka.

-DE-