A zöldség-gyümölcs ágazat legnagyobb éves seregszemléjén minden alkalommal innovációs pályázatot hirdetnek a résztvevők között. A tíz legjobbnak ítélt terméket a vásár közönsége bírálja el és határoz az első díj odaítéléséről. Idén a magnélküli papayafajta méltán nyerte el a szakma elismerését. A kiemelt újdonságok mellett számos olyan fejlesztéssel is találkozhat a látogató, amely elvében vagy módszerében már ismert, de a fejlesztett eszközök, termékek vagy gépek nem mindennaposak a gyakorlatban, a prototípusokat vállalkozó, ambiciózus felhasználók tesztelik. Az innováció e periódusa nagyon fontos mind a termék előállítója, mind a felhasználója szempontjából, hiszen ekkor dől el, be kerül-e a termék tartósan a gyakorlatba, jelentős fejlesztésnek tekinthető-e?

A LED megvilágítás kertészeti célú használata bizonyára az egyik legjelentősebb fejlesztésnek tekinthető. Ma már egyre több tapasztalat áll a gyártók rendelkezésére nem csak a kutatóintézetek kísérleteiből, de már az első felhasználók köréből is. A Philips cég lámpáinak bemutatásakor a gazdaságokban nyert tapasztalatokat hangsúlyozta. A „ Philips GreenPower LED” a növények lombja között kerül elhelyezésre. Mivel a hőmérsékletet nem emeli, így kiváló a hosszúkultúrás paradicsomtermesztésben a növények közti, az asszimiláták termesztése szempontjából legfontosabb részek megvilágítására. Használatakor a növényházban a klímaszabályozás hatékonysága jelentősen nő, kevesebb ventillációra van szükség az egyenletesebb hő és CO2 eloszlás eléréséhez. A fix felső HPS vagy LED megvilágítás mellett a mozgatható belső világítással a növény optimális kondíciója teremethető meg az adott körülményeknek megfelelően. Ez nem csak energiatakarékos megoldás, de kiválóan szabályozza a növény generatív-vegetatív egyensúlyát.

A cég növény fiziológusokkal együtt dolgozta ki a legjobb fény hullámhossz kombinációt (spektrumot), fényerősséget és fény eloszlást LED lámpáiba. R & L Holt családi gazdaságban Közép-Angliában cseresznye, koktél és bogyós paradicsomot termelnek az üvegházban. A gazdaság a Brit Paradicsomtermelők Egyesületének is tagja. Az ún. NFT, hidrokultúrás technológiában termesztenek, és prémium kategóriában szállítják termékeiket a helyi láncokhoz. Eddig a termesztési szezon februártól novemberig tartott, de manapság egész évben igény mutatkozik a helyben megtermelt paradicsomra. Az éves kultúra megvalósításához a kiegészítő megvilágítás jelentette a megoldást. A 8300 m2- es növényházban hibrid rendszert alkalmaztak: HPS felső megvilágítást (105 μmol) és Philips GreenPower LED növényközti fényforrást (110 μmol). Ők az elsők Angliában, akik diffúz üvegborítást is alkalmaznak. A megvilágítási rendszerük legfőbb előnye, hogy a levélzet mindig a megfelelő helyen kapja a pót fényt, így a levelek több ideig maradnak a növényen, mivel hosszabb ideig képesek az asszimiláták előállítására. A termések mérete megnőtt a téli időszakban, a színük és az ízük is sokkal jobb lett. Így közel azonos minőséget tudnak produkálni egész évben. Hetente 25%-kal nagyobb eredményt értek el februártól- szeptemberig tartó, megvilágított kultúrával, szemben a decemberben ültetett, de pótmegvilágítást nem kapott növényekkel. Az új technológiában a növények sűrűségét is tudták fokozni a termésminőség megtartása mellett. Már most kísérleteznek a LED rendszerrel a növények felső megvilágításában, ami véleményük szerint tovább növelheti a termelés hatékonyságát.

(LDH)